AİLE BİRLEŞİMİ

ÇOK ÖNEMLİ !!! Lütfen başvuru sonucunuz hakkında bizi aramayınız.Başvurunuz sonuçlandığında tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

ÇOK ÖNEMLİ !!! Henüz başvuru yapmadıysanız  vize-pasaport-oturum başvurusu için 0850 346 51 26 yı arayınız.

Kısa ve uzun süreli vize başvurusu yapmak için buraya tıklayınız.

Avrupa vatandaşları veya ikamet ya da yerleşme iznine sahip olan, AB ülkelerinin vatandaşı olmayan kişiler, aile bireylerini Avrupa’ya gidebilirler. Buna „Familiennachzug“ („aile birleşimi“) adı verilir. Aile bireyleri Avrupa’ya gelmek için bir vizeye ve daha sonra
ikamet etmek için bir ikamet iznine gerek duyarlar. Aile birleşimi, eş (veya kayıtlı yaşam ortağı) ve ortak reşit olmayan çocuklar veya Avrupa’da yaşayan reşit olmayan kişiler için ebeveynleri ile sınırlıdır. Diğer aile üyeleri (örneğin amcalar, dayılar, halalar, teyzeler, büyükanneler ve büyükbabalar) yalnızca sınırlı istisnai durumlarda aile birleşimi gerçekleştirebilir.

Yurt dışında yaşayan AB vatandaşları için aile birleşiminde özel ve kapsamlı düzenlemeler geçerlidir. AB vatandaşının serbest dolaşım hakkına sahip olması (örneğin çalışan veya serbest çalışan olarak) ve eşinin kendisiyle birlikte gelmesi veya yanına taşınmak istemesi durumunda, eşi de serbest dolaşım hakkına sahip olur. Eşi herhangi bir vizeye veya ikamet iznine ihtiyaç duymaz. Bu aynı zamanda, eşinin bir AB vatandaşı olmaması durumunda da geçerlidir ve kayıtlı yaşam ortaklıklarındaki eşler için de aynı durum söz konusudur.

Kısa ve uzun süreli vize başvurusu yapmak için buraya tıklayınız.

Eş/aile birleşimi için ne yapmalıyım?
Aile birleşimi için genellikle yurt dışından taşınacak olan aile bireyinin ikamet etmekte olduğu (en az altı aydır izinli olarak ikamet etmekte olduğu) ülkede yer alan yurt dışı temsilciliğine (örneğin Almanya büyükelçilik/konsolosluk) vize için başvurması gerekir. Bu esnada, vize başvurusunun fiili ikamet amacı belirtilerek yapılması gerekir, örneğin bir turist vizesi geçerli değildir.

Vize başvurusu, zaten yurt dışında yaşamakta olan eşin ikamet ettiği yerde bulunan yurt dışı temsilciliğinde ve yabancılar şubesinde ortak olarak kontrol edilir.

Bunun yanı sıra belirli aralıklarla bir dizi ön koşul yerine getirilmelidir:
*Vize alıp ,taşınmak isteyen aile bireyi, geçerli bir pasaport ibraz etmelidir.
*Kişinin kimliği açıklanmalıdır (açıklama normalde pasaport üzerinden gerçekleştirilir).
*Aile bireyinin yanına taşınmak istediği kişi, herhangi bir sosyal hizmete bağlı olmadan, aynı zamanda taşınacak kişiye de bakabileceği ölçüde yeterli gelir sahibi olmalıdır.
*Ausweisungsinteresse“ („ikamet yasağı ihtimali“) adı verilen durum söz konusu olmamalıdır; bu, birleşimi gerçekleştirecek aile bireyinin daha önceden suç işlememiş olması ve kamu güvenliği ve düzenini tehlikeye atacak herhangi bir davranışta bulunmaması anlamına gelir.
*Yurt dışında yaşamakta olan aile üyesinin bir ikamet veya yerleşme iznine sahip olması (veyavatandaş olması) gerekir.  Aynı zamanda müsamahalı oturum iznine sahip olan kişiler de aile bireyleri ile aile birleşimi yapma hakkına sahip değildir.

Diğer ön koşullar, eşlerin veya çocukların taşınmak isteyip istememelerine bağlıdır:

Eşlerin birleşimi, geçerli bir evlilik akdini (eş cinsel çiftler için: kayıtlı bir yaşam ortaklığını) şart koşar. Ancak evliliğin kağıt üzerinde gerçekleştirilmiş olması yeterli değildir. Eşlerin birbirlerine karşı sorumluluk alarak fiili bir yaşam ortaklığını sürdürmek istemeleri gerekmektedir. Eşlerin bunu istemediği bir „Scheinehe“ („anlaşmalı evlilik“) için vize verilmesi söz konusu değildir. Eşler arasında büyük bir yaş farkı olması veya eşlerin evlilik akdinden önce birbirlerini çok az tanımış olmaları gibi durumlarda sık sık anlaşmalı evlilik şüphesi ortaya çıkar. Aynı zamanda eşlerden birinin evliliği gerçekleştirmek için zorlandığına ilişkin işaretler mevcutsa, vize verilmez. Ana vatanda çok eşliliğe izin veriliyor olsa bile, yalnızca ilk evlilik akdini yapmış olan eş aile birleşimi için hak sahibi olur.

Çocuklar, her iki ebeveynin veya yalnızca velayet hakkı olan ebeveynin ikamet iznine veya yerleşme iznine sahip olması durumunda, 16. doğum gününden önce aile birleşimi için hak sahibi olur.

İkamet izni hakkına ilişkin ön koşullar yerine getirilmiyorsa, ikamet izninin verilip verilmeyeceği veya vizenin onaylanıp onaylanmayacağı yabancılar şubesinin takdirine bağlıdır. Yabancılar şubesi bunu ancak „özel bir güçlük“ durumunda; örneğin söz konusu kişilerden biri için uygunsuz bir durum mevcut olduğunda gerçekleştirebilir.

Diğer aile bireyleri – örneğin yetişkin kardeşler, büyükanneler, büyükbabalar, dayılar, amcalar, teyzeler ve halalar yalnızca „alışılmadık bir güçlük“ söz konusu olması durumunda aile birleşimi gerçekleştirebilirler. Buna ilişkin gereksinimler katıdır. Örneğin, ana vatanında yalnız yaşayan ve orada bakımı sağlanamayan, ağır biçimde bakıma muhtaç bir büyükanne bu gruba girebilir. Bu durumlarda, yabancılar şubesi aile birleşimine izin verip vermeyeceğine ilişkin bir değerlendirme hareket alanı içerisinde takdir yetkisine sahiptir ve bunu nadir durumlarda kullanır. Ayrıca, sağlık sigortası da dahil olmak üzere geçim masrafları güvence altına alınmalıdır.

Aile birleşimi başvuru yapmak için ilk olarak randevu talebinde bulunmanız gerekmektedir. Randevusu olmayan başvuru sahiplerinin işlemleri kesinlikle yapılmamaktadır. Randevu aldıktan sonra gerekli evrak listesi tarafınıza iletilecektir. Lütfen aile birleşimi evrak listesini tam bir şekilde hazırlayınız. Eksik belgelerle yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir.

ÖNEMLİ !!! Vize başvurusunda bulunmak için ilk olarak randevu oluşturmanız gerekmektedir. Randevusuz kesinlikle hiçbir işlem yapılamaz. Randevu için 0850 346 51 26 numarasını arayabilirsiniz.

ÖNEMLİ !!! 90 gün ve üstü başvurularda konsolosluktan işlem yapılmaktadır. Randevuyu konsolosluk vermemektedir , sadece başvuruyu konsolosluklar almaktadır. Randevu için 0850 346 51 26 numarasını arayabilirsiniz.

ÖNEMLİ !!! Randevu alırken pasaportunuz mutlaka yanınızda olmalıdır, aksi halde randevu onayınız verilmez.

Ulaşılabilir telefon numarası 0850 346 51 26

ÇOK ÖNEMLİ !!! Lütfen başvurunuz hakkında bizi aramayınız.Başvurunuz sonuçlandığında tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Kısa ve uzun süreli vize başvurusu yapmak için buraya tıklayınız.

 

Randevu Almak İçin Bizi Arayın .

 ÖNEMLİ UYARI !!! Aile birleşimi başvuru süreci ortalama 1 ile 3 ay arasında değişmektedir.Fakat dosyanız göçmenlik dairesinde soruşturmaya takılırsa başvuru sonucunuz daha da uzayabilir.  Başvurunuz işleme alındıktan sonra güvenlik nedeniyle konsolosluk başvurunuz hakkında bilgi vermemektedir. Lütfen ısrarcı olmayınız.